У Групі держав проти корупції Ради Європи (GRECO) заявляють, що Україна здійснила перспективні реформи у сфері боротьби з корупцією, однак тепер їй слід досягти вагомих результатів.
Про це йдеться у новому звіті (https://rm.coe.int/grecoeval4rep-2016-9-p3-76-greco-19-23-2017-/1680737206) організації, оприлюдненому у вівторок.
Звіт закликає органи влади України продовжити антикорупційні реформи, започатковані після Революції Гідності, і досягти вагомих результатів на практиці.
GRECO застерігає від затримок і відкатів назад та закликає до міцної політичної волі і ефективної реалізації реформ.
Експерти підкреслюють, що найактуальнішими завданнями зараз є боротьба з топ-корупцією і подолання безкарності. Для цього необхідно забезпечити незалежність та ефективність новоутворених антикорупційних органів: НАБУ, НАЗК та САП.
GRECO особливо стурбована нещодавніми спробами урізати повноваження НАБУ - органу, що досягнув значних результатів у розслідуванні корупційних справ.
Воночас експерти позитивно оцінили політику відкритості Верховної Ради України, але закликали докласти зусиль, щоб покращити прозорість в процесі законотворчості. Зокрема, це стосується необхідності регулювання лобіювання і конфлікту інтересів.
GRECO також закликає парламент посилити антикорупційні заходи в своїх лавах: імунітет не може призводити до безкарності для тих депутатів, чиї корупційні дії мали би розслідуватися і каратися.
GRECO вітає нове законодавство щодо судової влади і прокуратури. Однак вважає за необхідне запровадити додаткові гарантії для зміцнення незалежності суддів і прокурорів для уникнення неналежного впливу на процес їхнього призначення на посади, кар’єрного просування і загалом повсякденної роботи.
Крім того, треба зробити ще більше для зміцнення професіоналізму, доброчесності і відповідальності суддів і прокурорів.
В 2019 році GRECO оцінить виконання Україною рекомендацій, що містяться у звіті, в рамках процедури впровадження рекомендацій.