flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Самарський районний суд м. Дніпропетровська

Державна судова адміністрація України змушена латати фінансову «ковдру» за рахунок майбутніх видатків

15 липня 2013, 13:28

 

Державна судова  адміністрація Українизмушена латати фінансову «ковдру» за рахунок майбутніх видатків

Як отримати більше коштів, ніж на початку року передбачено державним бюджетом? Саме таке складне завдання постійно доводиться вирішувати Державній судовій адміністрації, аби уникнути заборгованості з виплати суддівської винагороди та по зарплаті працівникам апарату. Частково це вдається за рахунок наближення видатків на оплату праці в межах річних призначень. Які саме заходи вживає ДСАУ для вирішення проблеми із заборгованістю по заробітній платі, члени Ради суддів загальних судів дізналися під час чергового засідання. Заступник голови ДСАУ Зеновій Холоднюк окреслив загальну ситуацію в цій сфері. Він наголосив, що, незважаючи на позитивну динаміку фінансового забезпечення органів судової влади, «рівень забезпечення судової системи бюджетними коштами на 2013 р. становить лише 46,1% від потреби».

А також, він розповів, що видатки на оплату праці, передбачені законом «Про Державний бюджет України на 2013 рік» порівняно з попереднім роком зросли на 173,2 млн грн., або на 5,5%. Водночас у 2013-му відбулося збільшення розміру посадового окладу судді з 8 до 10 мінімальних заробітних плат. Ці зміни були відображені в показниках бюджетного запиту, поданого ДСАУ до Міністерства фінансів. Однак Мінфін додаткову потребу в коштах, яка виникне у зв’язку зі збільшенням розміру посадового окладу судді, не врахував.

«Після збільшення рівня суддівської винагороди коштів на зарплату працівникам апарату катастрофічно не вистачає, оскільки виплати здійснюються з єдиного для суддів та працівників апарату фонду», — пояснив З.Холоднюк. За його словами, в умовах суттєвого недофінансування фактичний розмір зарплати працівникам апаратів прямо залежить від штатної чисельності персоналу суду. Зменшення фактично працюючих вивільняє кошти для нарахування стимулюючих виплат, і навпаки, заповнення вакансій такої можливості позбавляє. «Це є системною проблемою всіх судів загальної юрисдикції», — підкреслив заступник очільника ДСАУ.

Він відзначив, що недостатній рівень фінансування щомісячно призводить до виникнення заборгованості по зарплаті, яка реєструється органами Державної казначейської служби.  З.Холоднюк навів такі дані: фактична середня зарплата працівників апарату загальних судів без нарахувань за січень — квітень 2013 р. становить 1888,2 грн. та знизилася на 15,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року року, і це з урахуванням здійснених наближень.

Саме тому, за словами представника ДСАУ, для досягнення хоча б минулорічного рівня зарплат працівникам апарату судів, необхідно виділити з держбюджету ще 1 млрд грн. Він підкреслив, що ДСАУ неодноразово зверталася до Президента, Голови ВР, Прем’єр-міністра, міністра фінансів до інших представників державної влади з приводу критичної ситуації, що склалась у зв’язку з неналежним фінансуванням органів судової влади в частині виплати суддівської винагороди та зарплати працівникам апарату судів. Також пропонувалося внести зміни до закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік» у частині збільшення видатків на оплату праці в сумі 2,2 млрд грн.

Якщо не будуть унесені відповідні зміни, до кінця поточного року розрив між сьогоднішнім та минулорічним рівнем заробітної плати працівників апарату судів тільки збільшиться й досягне 40—45%.

Також ДСАУ щомісяця у 2013 р. давала Міністерству фінансів пропозиції щодо наближення видатків на оплату праці. «Таке наближення проводилося лише двічі. Але навіть це дало змогу тимчасово ліквідувати заборгованість по зарплаті в усіх судах загальної юрисдикції», — наголосив З.Холоднюк.

За даними ДСАУ, загалом для виплати зарплати з нарахуваннями працівникам судів загальної юрисдикції у 2013 р. потрібно 5,5 млрд грн.

Інформація, викладена З.Холоднюком, викликала жваве обговорення. РСЗС взяла її до відома й доручила ДСАУ «продовжувати системну роботу та вжиття необхідних заходів, спрямованих на збільшення фінансування та забезпечення належних умов функціонування судів і діяльності суддів у 2013 р.». Наскільки ефективними будуть такі заходи, судді та працівники апарату зможуть відчути на своїх гаманцях.

«Закон і бізнес» № 24